Jaki układ mieszkania jest dobry

widok mieszkania

Podczas zakupu i wyboru mieszkania jego układ jest jednym z najważniejszych warunków decydujących o zakupie mieszkania. Układ mieszkania tak samo jak lokalizacja ma w bardzo dużym stopniu wpływ na cenę mieszkania. Ważne aby kupując mieszkanie wybrać lokal z takim rozkładem, który w późniejszym czasie zapewni wysoki komfort wszystkim jego mieszkańcom.

Orientacja mieszkania względem kierunków świata

Wiem, że brzmi to trochę dziwnie ale bardzo ważne jest w którym kierunku będą skierowane okna. Czy do sypialni z rana zawita nam słońce oraz czy przez cały dzień w salonie będzie widno dzięki temu że mieszkanie jest „słoneczne”. Bardzo częstym błędem jest np. kupowanie mieszkań z sypialnią skierowaną na wschód przez osoby lubiące pospać nieco dłużej. Taka sypialnia narażona jest na poranne słońce, które może zawitać już o 6 rano. W takim wypadku nie pomogą nawet bardzo dobre rolety czy żaluzje. Nie ma złotej receptury na wybór odpowiedniego układu mieszkania, każdy z nas ma inne upodobania i potrzeby. Dlatego każde mieszkanie musimy dobierać indywidualnie do naszych potrzeb.

Rozkład pomieszczeń w mieszkaniu

Szukając odpowiedniego układu pomieszczeń tak samo jak przy rozmieszczeniu mieszkania względem świata, nie ma na to złotej recepty. Szukając odpowiedniego układu pomieszczeń trzeb wziąć pod uwagę dość dużo czynników. Kupując mieszkanie na pierwszym planie trzeba postawić sobie pytanie ile osób będzie w nim mieszkało, czy może planujemy w najbliższej przyszłości powiększyć rodzinę warto o tym pomyśleć wcześniej. Ważne aby rozkład pomieszczeń dopasować do wszystkich lokatorów tak aby spełniało ich wymagania i upodobania.

Zastanówmy się czy chcemy aby  kuchnia była połączona z salonem czy toaleta ma być oddzielona od łazienki, jaka potrzebna jest nam liczba pokoi oraz czy chcemy mieć dla każdego dziecka osobny pokój. Zwróćmy uwagę czy układ mieszkania pozwoli nam na dokonanie zmian w przyszłości, tak aby w miarę zmiany naszych potrzeb mieszkanie dostosowywało się do nas.

Mieszkanie od dewelopera

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, deweloper bardzo często daje nam możliwość wprowadzenia zmian jeszcze w trakcie budowy. No nasze życzenie układ mieszkania, wielkość pomieszczeń może zostać dostosowany w dowolny sposób. Na porządku dziennym są już zmiany dotyczące standardu wyposażenia tj. jakości okien dodatkowej instalacji grzewczej (ogrzewanie podłogowe), dodatkowych instalacji podczas budowy.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Jednak nie każdy z nas kupuje nowe mieszkanie deweloperskie. Wielu kierując się np. ceną lub wybraną lokalizacją kupuje mieszkanie poprzez agencję nieruchomości. Podczas pierwszej wizyty u pośrednika warto podać swój zwór idealny mieszkania. Agent pośrednictwa nieruchomości będzie starał się nam pomóc i znaleźć mieszkanie, które będzie najbardziej podobne do tego z naszych marzeń. Na rynku wtórnym poszukiwanie odpowiedniego mieszkania może trwać dłużej niż zakup mieszkania w nowo powstałej lokalizacji, gdzie deweloper dopiero rozpoczyna pracę budowlane i może dostosować mieszkanie do naszych potrzeb.